Нержавійка й оцинковка різні. Це стосується зовнішнього вигляду, властивостей та сфер застосування. Різницю можна помітити навіть на побутовому рівні. Оцинковка має рельєф, зумовлений наявністю затверділих кристалів цинку, а нержавійка вирізняється унікальним синювато-жовтим відсвітом на поверхні.
Властивості оцинкованої сталі
Якісні вироби з оцинкованої сталі потрібні на будівництві завдяки здатності металу протистояти корозії. Така особливість формується в процесі покриття заліза шаром цинку та появи тонкої захисної плівки. При цьому механічні властивості сталі зберігаються. Цінуються його :
- довговічність;
- хороша твердість;
- висока здатність склеювання з іншими матеріалами;
- стійкість до стирання, впливу теплової енергії та ультрафіолету;
- екологічність.
Оцинковану сталь зручно транспортувати та складувати. Для тривалого зберігання її додатково промаслюють.
Фізичні та хімічні характеристики
Використання оцинкованої сталі в різних сферах зумовлене її характеристиками. Цей метал має високу механічну міцність, хорошу пластичність. З нього виготовляють, наприклад, віконні відливи, елементи фасаду, відра, виварки.
Джерело: torg-optom.com.ua
Матеріал характеризується також тим, що тривалий час не піддається корозії. Така особливість зумовлена властивостями цинку. Створюється вона шляхом занурення деталі або предмету з металу в ємність з киплячим цинком.
В результаті реакції цинк схоплюється на поверхні, утворює захисну плівку, а оброблений таким чином метал позбавлений хроматів (сильних окислювачів). Антикорозійна стійкість, а також здатність чинити опір стиранню залежить від товщини захисного шару.
Нанесений шар цинку та однорідна текстура поверхні відкривають можливості для таких маніпуляцій з металом як:
- фарбування;
- зварювання;
- термообробка;
- витягування;
- гнуття;
- вальцювання.
Завдяки стійкості обробленого металу вироби з нього завжди зберігають цілісність покриття. Вона не порушується навіть після гарячої/холодної штампувальної обробки або рубки ножицями.
Виробам з оцинкованої сталі не страшні вологість та пліснява, а завдяки додатковому блиску вони завжди матимуть вигляд нових.
Особливості застосування нержавіючої сталі
Вони зумовлені особливостями цього виду металу. Завдяки хрому в його складі створюється суцільний бар’єр окисленню.
Джерело: torg-optom.com.ua
Нержавійка вважається універсальним матеріалом, але переважно там, де можуть проявитися властивості сталі в сукупності з надзвичайною антикорозійною стійкістю. Це:
- медичне обладнання;
- фармацевтичні засоби;
- громадське харчування;
- суднобудування;
- побутова техніка.
У галузях промисловості, де високі гігієнічні стандарти або електроприлад може зазнавати руйнації з боку агресивного/вологого середовища, для захисту використовуються корпуси з нержавіючої сталі. Унікальні властивості металу активно використовуються в харчовій, хімічній, машинобудівній, будівельній промисловості.
Переваги та недоліки
Беззаперечними перевагами нержавійки визнано високу антикорозійну властивість та більш тривалий термін експлуатації.
Джерело: torg-optom.com.ua
Лідирує метал і в іншому: його стійкість до дії вогню й тепла використовується при виготовленні кухонного посуду (каструлі, чайники, наприклад). Щодо іншого теж чимало переваг.
- Міцність, наявність чудових механічних властивостей. Завдяки цьому товщина виробів може бути меншою, а сам він − меншу вагу.
- Простота обробки. Товари з металу виготовляються швидко та якісно, і вони не потребують фарбування, захисного чи декоративного покриття. При цьому може застосовуватись зварювання, різання, формування.
- Приємний зовнішній вигляд. Блискуча та рівна поверхня додає металу шансів у використанні його в різних напрямках виробництва, в дизайнерських проєктах.
- Крізь поверхню виробів з нержавійки не проникають бактерії. Завдяки цьому вона потрібна в медицині та харчовій промисловості.
- Здатність відмінно поєднуватись з різними матеріалами: цеглою, натуральним/штучним каменем, деревом, пластиком, бетоном.
Недоліки не стосуються властивостей/характеристик нержавійки.
Особливості застосування оцинкованої сталі
Комплекс таких якостей як легкість, пластичність та антикорозійність дає можливість використовувати оцинковку для виготовлення морозильних камер, торговельних автоматів і вітрин, а також в будівництві, сільському господарстві.
Джерело: torg-optom.com.ua
Вона вважається одним з кращих варіантів для виготовлення покрівлі, обгороджень, для швидкого зведення будинків, альтанок, сільськогосподарських об’єктів.
Хороша поверхнева адгезія дає можливість успішно використовувати оцинковану сталь при виробництві профнастилу з органічним полімерним покриттям. Метал також годиться для виготовлення меблів та годівниць для тварин.
Плюси та мінуси
Оцинкована сталь цінується за такі властивості як висока антикорозійність та механічна міцність, екологічність. Всі вироби з цього металу коштують недорого.
Фахівці вважають одним з недоліків порівняно невеликий термін експлуатації (від 7 років). Для його збільшення слід наносити додаткове покриття, яке впливає на вагу та ціну.
Для оцинковки характерна також низька термостійкість. Крім того, матеріал може витримувати лише незначний перепад температур.
Порівняння вартості та довговічності оцинковки і нержавійки
Нержавіючий матеріал завжди коштує дорожче. Багато залежить від способу виробництва та його вартості, але в середньому ціна сталі з великим вмістом хрому майже вдвічі вища, ніж вкритої шаром цинку.
Витрати виправдовують себе під час використання. Товари з нержавійки не потребують швидкого ремонту або заміни.
Порівняння довговічності
Терміни експлуатації на користь металу з великим вмістом хрому. Якщо при якісній обробці цинком сталь слугує близько 25 років, то нержавійка − удвічі більше без будь-яких змін зовнішнього вигляду та властивостей.
FAQ
Що краще — оцинковка чи нержавійка?
Однозначної відповіді немає. Багато залежить від сфери використання: там, де чудово служить нержавійка, може не витримати оцинковка.
Як відрізнити нержавійку?
Візуально нержавійку можна визначити за синювато-жовтим відсвітом поверхні. Якщо нанести на неї краплю соляної кислоти, жодних змін не відбудеться. Якби така хімічна сполука потрапила на оцинкований метал, на його поверхні з’явилися б розводи, пухирі як свідчення порушення цілісності шару цинку.
Яку температуру витримує нержавіюча сталь?
Продукція з жаростійкого сплаву може безпечно експлуатуватися при 860-940 °С.
Який склад нержавіючої сталі?
Нержавіюча сталь містить хром (не менше 10,5 %) та вуглець (не більше 1,2%).
Недавние отзывы